Debreceni virágkarnevál: az Érmelléken is átvonulnak a virágkocsik
Augusztus 20-án, az ötvenedik debreceni virágkarneválon 18 virágkocsi, 10 magyarországi és 17 külföldi művészeti csoport mutatkozik majd be a karneváli menetben – ismertette az idei rendezvényt számait a cívisváros kulturális alpolgármestere hétfőn nemzetközi sajtótájékoztatón, a készülő virágkocsik mellett.
Komolay Szabolcs hozzátette: augusztus 20-án este a Karneváléj elnevezésű stadion show-n kétezer fellépő lesz, az augusztus 14-tól 21-ig tartó karneváli héten pedig több mint száz program között válogathatnak az érdeklődők.
Az idei karneváli menetben látható kompozíciók egyrészt tisztelegnek a több mint ezeréves magyar államiság és az államalapító Szent István király előtt, köszöntik az életet adó új kenyeret, másrészt felidézik a régi karneválok hangulatát – jelezte az alpolgármester.
Komolay Szabolcs elmondta azt is, hogy az idén hat virágkocsi augusztus 21-én Nagyváradra utazik, ahol többek közt a Szent Koronát ábrázoló kocsit, a Szent László legendája című kompozíciót, valamint a „Mindennapi kenyerünket add meg nekünk ma" című, a hajdú-bihari önkormányzat és a Bihar Megyei Tanács közös kocsiját, továbbá Nagyvárad és Debrecen Hagyományok elnevezésű közös kocsiját is láthatják az érdeklődők.
Birta Florin, Nagyvárad alpolgármestere hozzátette: városuk évek óta haszonélvezője a debreceni virágkarneválnak, az idén már 14. alkalommal látják vendégül a virágkocsikat. A korábbi évekkel ellentétben az idén – hídfelújítások miatt – nem vonulnak végig a kompozíciók Váradon, hanem a Szent László téren lesznek majd láthatók.
Pásztor Sándor, a Bihar Megyei Tanács elnöke hozzátette: Nagyváradról az Érmelléken át, öt település érintésével térnek haza a virágkocsik. Valamennyi településen megállnak majd rövid időre, hogy az ott élők is megcsodálhassák a kompozíciókat. Bejelentette: Bihar megye Debrecentől legtávolabb eső területéről, a Belényesi-medencéből 50-50 magyar, illetve román anyanyelvű romániai gyereknek biztosítják a virágkarneválon való részvételüket.
Pajna Zoltán, a hajdú-bihari önkormányzat elnöke elmondta: a két megye közös kocsija tavaly – utalva „Debrecen egykori szőlőskertjére", az Érmellékre – a bor, a vigasság témakörét dogozta fel, az idei kocsin pedig a történelmi régió közösségeinek összetartozását szimbolizálja az életet jelentő kenyér.
Bódor Edit, a virágkarnevál főszervezője azt mondta, hogy az ötvenedik karnevál lesz az első, amikor nem értékeli zsűri a virágkocsikat, mindenki győztese lesz a felvonulásnak.
Most első alkalommal közösen emlékeznek azokra, akik egykori szervezői, résztvevői, ötletgazdái voltak az először 1966-ban megrendezett virágkarneválnak. „Nekik köszönhetjük, hogy néhány év kihagyással, immár ötvenedik alkalommal vonulhatnak fel a virágkocsik Debrecenben, rájuk emlékezve égő mécseseket helyezünk el a köztemető ravatalozója előtti tavon augusztus 14-én este" – jelezte a főszervező.
- 34231 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34233 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34233 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34235 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34236 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34236 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni